Sıkça Sorulan Sorular

Paradigma Metodu nedir?

Cevap: Bilinçaltındaki bozuk olan algı modelini farkındalık düzeyine getirerek dönüştüren bir terapi metodudur.

Açıklama: Bozuk algı modeli  ilkel beynin kendini koruma  ve mevcut durumu sürdürmesi adına kendi gelişimine ket vuran bir tür yazılımdır. Bu yazılım Paradigma Metodu ile bilinçaltının derinliklerinden yüzeye çıkarılır ve daha sonra danışan hayatta ilerlemek için kendine  izin vermeye başlar.

Neden Paradigma Metodu?

Cevap: Kör noktalarla yüzleşme sırasında danışan derin bir tür acı yaşamak yerine net bir farkındalık hali deneyimler ve  sonrasında kendini güçlenmiş hisseder.

Açıklama: Danışanın zihnindeki labirentle ilgilenmek yerine ona iç dünyasında gerçekte takılı kaldığı noktayı göstermektedir. Bu nedenle kişi sağlıklı algı modelini derin düzeyde kabul eder ve olumlu anlamda bir çok açılım deneyimler.

Paradigma Metodu nasıl çalışır?

Cevap: Öncelikle bozuk algı modelini yani bilinçaltındaki hatalı savunma mekanizmasını keşfederim, durumun kökenine indikten sonra yeni bir algı modelini bilinçaltına tanıtırım.

Başarı oranı nedir?

Cevap: Paradigma Metodu ile terapi yaparken her danışanın kendine ait bilinçaltı yapısı ile çalışırım. Bu nedenle başarı oranı yüzde yüzdür.

Herkeste işe yarar mı?

Cevap: Danışan algısını ve  dolayısıyla hayatını  gerçek anlamda değiştirmek istediği taktirde metodun işe yaramaması söz konusu olamaz.  Kişinin mevcut algı modeli ile yüzleşmeye gönüllü olması yeterlidir.

Kaç seansta başarılı olunur?

Cevap: Danışan bana geldiğinde baştan böyle bir tespit yapma taraftarı değilim. Bunu sürece ve ihtiyaca göre danışanla birlikte belirleriz. Ama genel konuşmak gerekirse ilk seans sonrasında  telefonda geri bildirim görüşmesi yaparım ve terapi sürecini ona göre belirlerim.

Kişi kendi kendine bu metodu uygulayabilir mi?

Cevap: Ne yazık ki bu mümkün ve doğru değil çünkü kişinin kendine engel olan yazılımı altta yatan duyguyla yüzleşmesine mani olur. Ayrıca terapi konusunda ciddi bir yetkinlik gerektirdiği ve hap bilgi tarzı bir uygulama olmadığı için kişi kendi kendine burada elde edeceği farkındalığı ve sonrasında gerçekleşecek olan dönüşümü sağlayamaz.

Uygulamadan sonra ne gibi değişiklikler yaşanır?

Cevap: Aldığım geri bildirimlere göre kişiler terapi öncesi yaşadıkları ve hapsoldukları bakış açısından özgürleşmiş hissediyorlar. Özetle sorun ilk başta algı düzeyinde sorun olmaktan çıkıyor ve sonrasında da bunun olumlu yansımalarını hayatlarının ilgili alanlarında görmeye başlıyorlar.